Vlk obecný

17. prosince 2011 v 18:54 | Mišel Eruvie Lexová

Vlk Obecný
( Canis lupus )

Tento úchvatný tvor si získal mé srdce už v raném dětství, asi už tomu bude navždy neboť si nepřeju nic jiného než jednoho vlastnit :))).

Vlk je psovitá šelma, která je hbitá a rychlá. V dávné době si lidé vlka zdomestikovali vznikl dnešní Pes domácí, který má mnoho druhů, velikostí, barev, znaků,... (Můj nejoblíbenější je Německý ovčák neboť je nejbližší příbuzný vlka.)

Vlk obecný
Vlk obecný
Vlk obecný
Stupeň ohrožení
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Třída:savci (Mammalia)
Řád:šelmy (Carnivora)
Čeleď:psovití (Canidae)
Rod:vlk (Canis)
Binomické jméno
Canis lupus
Carl Linné, 1758
rozšíření vlka

Popis:
  • Hmotnost: 30-60 kg
  • Délka těla: 100-170 cm, ocasu: 35-50 cm
  • Výška v kohoutku: 65-115cm
  • Rychlost běhu: 45 km/h (krátkodobě i 58 km/h)
Poddruhy vlka obecného:


Vlčí mláďata


Mláďata se rodí úplně slepá a hluchá (ale mají velmi dobrý čich), v závislosti na jejich matce a dalších členech smečky. O mláďata se stará celá smečka, a to i o jejich výchovu (bezdětným samicím se tvoří mléko a samci soupeří o opatrování).

Obvykle se dohromady rodí 4 - 6 mláďat. Je to nazýváno vrh a mláďata v jednom vrhu se nazývají … (litter mates = spoluvržíci). Mláďata se rodí v doupěti. To může být malá jeskyně nebo díra vyhrabaná v zemi.

Doupě musí být dostatečně velké pro matku a její mláďata. Kryje je před počasím a chrání mláďata před ostatními zvířaty, která by jim mohla ublížit. Smečky někdy používají ta samá doupata rok co rok. Jindy si každý rok vyhledávají nebo vytvářejí doupata nová.

V tomto období mohou být mláďata ulovena Orlem skalním nebo medvědem. Existuje několik záznamů o tom, že několik dospělých vlků se snažilo medvědy od doupěte s mláďaty odlákat dokud neodešli z jeho blízkosti.

Doba těhotenství


Vlčí matka je březí kolem 63 dní. Porodní váha mláďat je 0,5 kg a jejich oči jsou zavřené. Mláďata rychle rostou. Své oči otevírají 12 až 15 den po narození. Když jim jsou dva týdny, už umí chodit a o další týden později mohou poprvé opustit doupě. Nejprve žijí z mateřského mléka.

Narození a opatrování (kojení)


Po porodu samice olíže z hlaviček mláďat plodový vak (také pozře všechny další blány), aby se mohla mláďata poprvé nadechnout. Placenta napojená k mláděti pupeční šňůrou vyjde spolu s mládětem. Matka oddělí pupeční šňůru a sežere placentu (sežrání placenty ji nahrazuje potravu pro dobu, kdy nemůže lovit).

Vlčí samice olíže mláďata do sucha a povzbudí je ke kojení. Mládě se instinktivně přesune do horkého podbřišku, čenichá (ryje čumáčkem) okolo a hledá cecík. Matčiny prsní žlázy vylučují mlezivo, zředěné mléko obsahující důležité protilátky. Během kojení matka čistí mláďata a stimuluje je k močení a vyprazdňování tím, že jim blíže zadečky. Všechny exkrementy matka pozře, aby udržovala rodiště čisté a bez zápachu.

Stádia vývoje


12 - 15. den: otvírají oči

2 týdny: objevují se mléčné zuby, začínají prozkoumávat doupě

3 - 5 týden: krátké výlety ven z doupěte, začínají jíst maso

6 týdnů: jdou až na míli daleko od doupěte (v doprovodu dospělého vlka)

6 - 8 týdnů: mláďata jsou odstavena, chodí na shromaždiště

12 týdnů: začínají chodit se smečkou na lov (s dospělými vlky)

15 - 28 týdnů: mléčné zuby jsou nahrazeny stálým chrupem

7 - 8 měsíců: začínají lovit se smečkou


Úmrtnost

Úmrtnost mláďat se pohybuje mezi 30 a 60 %. Mláďata umírají na nemoci, podvýživu a vyhladověním, život v divočině může být těžký. Vlci jako sociální zvířata jsou známi tím, že pohřbívají mrtvá mláďata. V díle R. D. Lawrences "In praise of wolves" členové smečky "truchlí tak silně jako lidská rodina".

První kroky

V několika týdnech (4 - 5 týden) začínají mláďata jíst maso. Dospělý jim ho vyvrhují. Mláďata dospělé olizují kolem tlamy a tím stimulují k vyvrhnutí potravy. Pro nás to zní hrozně, ale vlčí mláďata to milují!.
Všichni vlci ve smečce se o mláďata starají. Když jsou mláďata velmi malá, ostatní členové smečky nosí matce potravu, protože ona nemůže opustit doupě. Když mláďata trochu vyrostou, členové smečky se střídají v nošení potravy mláďatům, hrají si s nimi a dokonce je opatrují. Když je mláďatům 8 týdnů, opouštějí doupě a začínají se scházet se smečkou. Jedná se o místo, kde se vlci shromažďují ke spánku, hraní a odpočinku. Než jsou mláďata dost stará, aby mohla odcházet s dospělými (když jsou 6 měsíců stará, vypadají jako dospělý. V této době začínají lovit se zbytkem smečky), zůstávají na shromaždišti. Často zůstává jeden dospělý vlk s mláďaty, aby na ně dával pozor.
Vlčí mláďata milují hraní. Pronásledují jeden druhého a válejí se jako psí štěňata. Mnoho z těchto her se zdá být jakousi praxí pro to, co budou dělat, až budou dospělými vlky. Mláďata byla pozorována, jak si hrají s hračkami, jako jsou kosti, peří nebo kůže mrtvých zvířat. Zabíjejí hračky znovu a znovu a starají se o ně jako o trofeje. Když vyrostou, začínají lovit menší zvířata, jako jsou zajíci. To vše jsou velice dobré zkušenosti pro den, kdy se připojí ke smečce a nastane první skutečný lov na velká zvířata.

Barva očí

Většina vlčích mláďat se rodí s modrýma očima, které se postupně mění na žluto-zlaté mezi 8 a 16 týdnem, ale někdy se jejich barva může změnit mnohem později. Příležitostně byl objeven dospělý vlk s modrýma očima.
Hra na vlka
Pokud by jste si chtěli okusit vlčí život a jeho nástrahy, je tu pro vás opravdu povedená hra WolfQuest. Tento projekt byl vyvíjen i jako vzdělávací program, společně s Minnesotskou Zoo. Instalace je velmi krátká a jednoduchá. Po ukončení instalace a spuštení hry vám bude na začátku nabídnuto pár uživatelských nastavení. Musíte si zvolit jméno, pohlaví, barvu srsti, barevné detaily a především schopnosti vlka. Po zadání těchto parametrů již vyberete jen typ hry a můžete jít na věc. Po chvilce vás hra umístí do krajiny, kde se můžete již volně probíhat po okolí, sem-tam ulovit nějakou kořist nebo užrat kus mršiny. V případě, že se vám začne stýskat, můžete začít hledat nové vlčí kamarády. Také si zde lze označovat své území, nebo se vydávat po pachových stopách jiných zvířat. Grafika a hudba jsou na velmi vyskoé úrovni a v tomto se nedá hře vůbec nic vytknout. Doporučuji si ji zkusit na vlastní kůži.
Oficiální stránky hry, zde ji lze také stáhnout do pc: http://www.wolfquest.org/

  • Operační systém: Win XP, Vista
  • Hardware: Procesor - 1800 MHz
  • Operační paměť RAM: 512 MB
  • Grafická Karta: 256 MB s DirectX 9.0c

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/lrva5bSbk0g" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Guizmo Guizmo | Web | 18. prosince 2011 v 21:54 | Reagovat

Už se těším až budu přes vánoce hrát. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama